Bu blog yazısında Skinfoot'un ne olduğuna ve nasıl çalıştığına bir göz atacağız.


Son yıllarda, doğal olarak her yere, her zaman taşınabilen çeşitli bilgisayar kullanıcı arayüzleri geliştirilmiştir. Arayüz, bir insan kullanıcıyı bir bilgisayara bağlayan bir cihazdır. Bunun bir şekli, bilgisayara bilgi girmek için vücudunuzdaki deriyi dokunmatik ekran olarak kullanan "skinput "tur. Bir skinput cihazı, bir menü ekranının avuç içinde veya ön kolda görünmesini sağlayan bir projektörden, kullanıcı parmaklarıyla deriye dokunduğunda meydana gelen titreşimleri algılayabilen bir titreşim sensöründen ve algılanan titreşimleri bilgisayara ileten bir bağlantıdan oluşur. Ekran, projektör tarafından kullanıcının ön koluna veya avuç içine yansıtıldığında, deri bölgesine dokunulur ve derinin titreşmesine neden olur. Skinfoot bu titreşimi kullanarak dokunduğunuz derinin yerini tespit eder ve bu bilgiyi alır.

Bu teknoloji, bir parmak cilde bastırdığında titreşimin iletim özelliklerinin konuma bağlı olarak değişmesi nedeniyle mümkündür. Bir titreşim sensörü ön kola belirli bir yere yerleştirildiğinde ve bir deri ayağı yapıldığında, sensör tarafından algılanan titreşimlerin büyüklüğü, şekli ve frekansı derinin konumuna bağlı olarak değişecektir. Bunun nedeni, kaslar ve kemikler gibi vücut bileşenlerinin konumu ve şeklinin her noktada farklı olması ve sensör ile parmağın bastırdığı nokta arasındaki mesafenin farklı olmasıdır.

Parmağınızı cildinize bastırdığınızda, bir kısmı sese dönüşen ve havada dolaşan birkaç farklı titreşim enerjisi formu yaratır. Kalan titreşimler, deri yüzeyinde dalgalar gibi hareket eden enine dalgalar ve vücudun içinde hareket eden, kemikleri titreştiren ve deriye geri dönen uzunlamasına dalgalar olarak ikiye ayrılır. Bu boyuna ve enine dalgalar tarafından üretilen titreşimlerin frekansları, konum için önemli ipuçlarıdır.

Enine bir dalga bir titreşim oluşturduğunda, genliği parmağın bastırıldığı kuvvete, bastırılan deri bölgesinin gücüne ve dokunun sünekliğine bağlıdır. Aynı bastırma kuvveti için, daha hızlı bir bastırma hızı nispeten daha yüksek frekanslı daha fazla titreşim üretecektir. Daha yüksek frekanslı titreşimler nispeten daha hızlı iletilir ve daha doğrudur. Buna ek olarak, enine dalgalar daha uzağa gider çünkü temas alanındaki et ne kadar kalınsa ve deri ne kadar yumuşaksa yayılan titreşimin genliği de o kadar büyük olur. Enine dalgalar, uzunlamasına dalgalara göre daha büyük genlikli titreşimler üretme eğilimindedir. Deri yüzeyinde yüksek genliklerde sıçrayan enine dalgaların aksine, boyuna dalgalar deriden ve altındaki yumuşak dokulardan geçerek kemiklere ulaşır. Bu uzunlamasına dalgalar kemiklerin titreşmesine neden olur ve titreşimler cilde geri yansır. Boyuna dalgalar enine dalgalardan daha az gerilmeye sahiptir ve katılardaki fizik kurallarına uyar. Boyuna dalgalar enine dalgalara göre nispeten daha yüksek frekanslar üretir. Bu frekanslar titreşim sensörü tarafından algılanır ve bağlantı cihazı bunları bilgisayara gönderilen dijital bir sinyale dönüştürür.

Skinfoot henüz erken geliştirme aşamasındadır ve sadece basit bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Dirsek ve parmaklar arasında kişiden kişiye ve hatta aynı kişi içinde bile farklılıklar olsa da, yazmak istediğiniz bilgiyi ortalama %95 doğrulukla tanımlayabiliyor. Bu, mevcut klavyenizin yerini almak için yeterli değil. Ancak bu teknolojinin bu kadar heyecan verici olmasının nedeni, vücut parçalarını kullanan kullanıcı arayüzlerinin monitör ya da klavye gerektirmeyen bilgisayarlara yol açabilecek olması.