Bu, eğitimini tamamlayan ve mezun olan öğrencilere yönelik bir veda konuşmasıdır. Bu, ortaokul, üniversite, ev hanımı koleji ve lise gibi çeşitli durumlarda ihtiyaç duyulan bir mezuniyet veda konuşmasıdır.


Üniversite mezuniyet töreninde veda konuşması

Sevgili mezunlar, okula adım attığınız gün sanki daha dün gibi ama artık topluma adım atmanın zamanı geldi. Şu ana kadarki üniversite deneyiminizin gelecekteki yolunuzda size çok yardımcı olacağını umuyorum. Topluma adım atmak için bugüne kadar ne gibi hazırlıklar yaptınız? Bazı öğrencilerin şirket görüşmeleri için TOEFL gibi sınavlara hazırlandıklarını ve ne tür bir iş yapacaklarını çok düşünmüş olduklarını düşünüyorum.

Lise hayatı üniversite hayatından farklı olduğu gibi sosyal hayat da üniversite hayatından çok farklıdır. Her şeyden önce toplum, size nezaketle rehberlik edecek öğretmenlerin bulunmadığı bir yerdir. Başka bir deyişle, kendi sorularınızı kendiniz çözmeli ve bunların sorumluluğunu kendiniz üstlenmelisiniz. Dolayısıyla sorumluluğu şu anda olduğundan çok daha büyük olabilir. Ancak tüm sosyal yaşamda büyük-küçük ilişkileri mevcuttur. Şirkete girdiğiniz anda bu okulun yeni öğrencisi gibi olacaksınız. Bu nedenle büyüklerinizin söylediklerini dinlemek çok önemlidir. Ayrıca aynı hataları tekrarlamamak için daima tetikte olun ve işinize odaklanın.

Üniversitemizin gururlu mezunları olarak yeteneklerinizi tam anlamıyla ortaya koyacağınıza inanıyorum. Yapabilirim tutumunu koruyun ve işinize güvenle yaklaşın. Herkesin ilk sosyal hayatı zor olabilir ama dünyayı daha fazla tanımayı ve öğrenmeyi düşünürseniz, bu konuda daha az gergin ve kaygılı hissedersiniz. Ve bu deneyimi bir basamak olarak kullanarak zor sorunları akıllıca çözecek bilgeliği geliştireceksiniz. Umarım bu okula ilk geldiğinizde kurduğunuz hayalleri ve umutları unutmazsınız ve bu hayallerinizi toplumda özgürce gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak mezuniyetinizden dolayı sizi içtenlikle kutluyor, hepinizin mükemmel yetenekler ve toplumda parlak ışıklar haline gelmenizi umuyorum. Hepsi bu.


6 Haziran 2023

Üniversite Dekanı ○○○


Yurtdışındaki stajyerlere veda konuşması

Merhaba? Bugün üzücü bir vedayla karşı karşıyayız. Öncelikle yabancı bir coğrafyada yalnızlığı yenmiş, kendileriyle mücadele ederek burada duran öğrencilere saygılarımı sunmak isterim. Son üç yılda herkesten daha çok çalışan hepinize sıcak bir alkış veriyorum.

Buraya ilk geldiğinizde yaşadığınız heyecanı ve kaygıyı hayal edebiliyorum. Kendi ülkesine yerleşenlerin hayal etmeye cesaret edemeyecekleri bir gün olsa gerek. Kendi ülkenizden ayrılıp yabancı bir ülkede mücadele ettiğiniz her anın çok zor ve yalnız olduğunu biliyorum. Umarız yalnızlığınızı biraz hafifletmeye yardımcı olmuşuzdur. Aynı bölümde okuyup ufak sohbetler yaptıkça aramızda sınırları aşan bir dostluk gelişti. Başlangıçta kalp ve akıl arasında bir sınır yoktur. Birbirimizin isimlerini, yüzlerini öğrendiğimiz, birbirimizin hikâyelerini dinlediğimiz geçmiş zamanları düşündüğümde birdenbire pişmanlık duyuyorum. Ancak Japonya'da veda pişmanlığından çok, dostlukla geçirdiğiniz zamanın, daha sonraki gelişiminize temel oluşturacağını içtenlikle umuyorum.

Yeryüzündeki her ayrılık, kavuşmaya hazırlıktır. Her son güzeldir çünkü içinde bir başlangıç ​​barındırır. Artık sizin de kendi ülkenize dönüp daha fazlasını yapacağınıza inanıyorum. Utanmadan, büyük yeteneklere dönüşecek olan hepinize ve bugün hayatta bir seviyenin ötesine geçen başarılara imza atan hepinize şükranlarımı sunuyorum, sıkı çalışmanız için teşekkür etmek istiyorum. Umarım Japonya'da sadece güzel anılarınız olur. Umarız isimlerimiz de bu güzel anılara dahil olur. Seninle geçireceğimiz üç yıl aynı zamanda hayat kitabımızda da bir sayfa olacak. Ne zaman olacağını bilmiyorum ama ayrılan insanlar mutlaka tekrar buluşacak. Sizlerle yeniden bir araya gelmeyi, sizinle geçirdiğimiz değerli zamanları anmayı ve ayrılırken sizi sevgiyle selamlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Millet, sıkı çalışmanız için teşekkür ederiz. Şimdi bu vedada sizleri biraz olsun rahatlatmak için selamlarımı sonlandırıp dostça bir sohbet yapmak istiyorum.


6 Haziran 2023

Yurtdışı stajyer danışmanı


Üniversite mezuniyet töreninde profesörden veda konuşması

Herkese merhaba? Öncelikle bugün burada mezuniyet töreninizi kutlamak için toplanan hepinizi tebrik etmek istiyorum. Her ne kadar şu anda ayrılıktan bahsediyor olsak da gerçekte bunu bir ayrılıktan ziyade hayatınızdaki bir gelişim aşaması olarak görmek daha doğru olacaktır. Bu nedenle buraya, ayrılıktan dolayı pişmanlığınızı ifade eden resmi bir selamlama yapmak için değil, geleceğiniz için tavsiyelerde bulunmak için geldim.

İlerleme hayali kuran insanların en çok neye ihtiyacı var biliyor musunuz? Bu şu anda nerede olduğunuzu bilmekle ilgilidir. Yerini bilmek, kendini dünyevi ve dar görüşlü değerlere göre derecelendirmekten farklıdır. Neden bir uçak yörüngesini kaydederken aynı zamanda enlem ve boylamını da kaydeder? Yükseklere uçmak isteyen herkes şu anda nerede olduğunu hatırlamalıdır. Ancak o zaman hayalinize ulaşmanın ne kadar çaba ve zaman gerektirdiğini bilebilirsiniz. Bugün kim olduğunuzun derinliğini ve genişliğini hatırlayın ve kendinizi daha yüksek bir seviyede mükemmelleştirin! Bunlardan bazıları iş bulmuş olabilir, bazıları ise işe hazırlanıyor veya başka hazırlıklar yapıyor olabilir. Her iki durumda da şu anda kim olduğunuzu hatırlamanız geçerlidir. İşe girmek hayatınızın bittiği veya tamamlandığı anlamına gelmez. Bazıları geçmişin hiçbir şey olmadığını ve bir kenara atılması gerektiğini söylüyor ama ben öyle düşünmüyorum. Bir uçağın kaybolmadan daha yükseğe uçabilmesi için geçmiş kayıtlara bakıp bunları koordinat olarak kullanın, geçmişe ve bugüne bakarak geleceğinizi inşa edin.

Umarım üniversitede geçirdiğiniz dört yıl, pişmanlık dolu bir geçmiş ya da atılacak bir geçmiş zaman değil, sizinle birlikte var olan bir hediye olur. Umarım üniversite hayatınız hayatınızda değerli bir basamak olur ve böylece sürekli yükselebilirsiniz. Hatırlamak! Gençler, siz herkesten daha güzel ve enerjiksiniz, gökyüzünüz ise sonsuz geniştir.

Umarım hepinizi yakın zamanda tekrar toplumda görürüz. O zaman en göz kamaştırıcı görünmeni istiyorum. Bugünden itibaren güzel yükselişinizden dolayı sizi tebrik ederek ve seçtiğiniz yolda daha çok çalışmanızı isteyerek bugünkü selamlarımı sonlandıracağım. Tüm öğrencilere bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum. İlginiz için teşekkür ederiz.


6 Haziran 2023

Profesör ○○○, Tokyo Üniversitesi


Üniversite Japonca Sınıfında Veda Partisi Öğretim Görevlisinin Veda Konuşması

Merhaba? Mevsimler dört kez değişirken derslerimi herkesten daha büyük bir tutkuyla dinleyen hepinize en derin şükranlarımı sunuyorum. Japonya'nın yabancı topraklarında zamanınızı cesurca ve olumlu bir şekilde harcayan hepinizle gurur duyuyorum. Seninle geçirdiğim zamanlar çok çabuk geçiyor.

Buraya ilk kez gelenlerinizin aklına bu sorular çok geldi. "Japonya genelde böyle mi davranır?" Buraya Japonca öğrenmek için geldiniz ama muhtemelen tam anlamıyla yabancı bir ülkeye atılmış gibi hissettiniz. Ayrıca, kendi ülkenizden farklı olan Japonya'nın kültürel ortamında çok fazla stres yaşamış olmalısınız. Bazen Japon kültüründe eksiklikler bulduğunuzu düşünüyorum ve Japon halkının olumsuz yönlerini keşfettiğiniz pek çok kez oldu. Ancak bugün ayrılırken kalplerinizin güzel ilişkilerle, neşeli ve göz kamaştırıcı anılarla dolacağını umuyorum. Japonya ilişkilere ve sevgiye değer veren bir ülkedir. Bir keresinde sana sınıfta sıcaklığı İngilizceye çevirmenin zor olduğunu söylemiştim. Çünkü sıcaklık gerçekten kapsamlı bir kelimedir ve Japon duygularının temelini oluşturan bir kelimedir. Gerçekten onu aramanız gerekiyorsa, sevgi ve sevgi gibi şeyler eşanlamlı olarak kullanılabilir. Umarım Japonya sevgisi anılarınızda uzun süre yaşar. Ayrıca Japonca derslerinde geçirdiğiniz zamanı da hatırlamanızı rica ediyorum. Çeşitli ülkelerden gelen öğrencilerle sohbet edebildiğim, kültürel çeşitlilikle tanışabildiğim değerli bir dönemdi. Japonca sayesinde değerli dostluklar kurabildiniz ve yurtdışında yaşamanın getirdiği yalnızlığın üstesinden gelebildiniz.

Burada üniversitede bahar özellikle güzel bir yerdir. Donmuş şeylerin eriyip aktığı ve kampüsün her yerinde çiçeklerin açtığı bu bahar gününde yollarımızı ayırıyoruz. Burada geçireceğiniz zamanın kalbinize ve gözlerinize derin bir şekilde kazınmasını diliyorum. Umuyorum ki sevgi paylaştığımız zamanlar ve Japonya'nın sevgisini hissedebildiğiniz zamanlar gelecek yaşamlarınız için bir besin kaynağı olabilir. Tutkunuz için bir kez daha teşekkür ederiz. Japonya'dan ayrılsanız bile tutkunuzu ve tavrınızı unutmamanızı, kendi hayatınıza öncülük etmenizi isteyerek selamlarımı sonlandırıyorum.


6 Haziran 2023

Osaka Üniversitesi Japonca dili sınıfı eğitmeni


Üniversite mezuniyet töreni Üniversite rektörünün veda konuşması

Millet, kar yağan bir şubat sabahı. Bir süredir yoğun kar yağıyor ama güneş kampüste sıcacık parlıyor. Güneş ışığı mezuniyet keplerinizin üzerinde de parlıyor. Görünüşe göre bugünkü olay boş ve hüzünlü bir veda değil, daha büyük ve daha güzel bir ışığa doğru yeni bir başlangıç. Bu kampüste, birçok ıstırabın ve düşüncenin yeşerip solduğu akıl salonunda geçirdiğim zamanlar. Bu süre zarfında zihninizin çok güçlendiğine ve arıtıldığına inanıyorum.

Gençler olarak refah hayaliyle tanıştık ama şimdi eskisinden daha güçlü bir hayali, daha güçlü bir ilişkiyi keşfedeceğiz. Ama arkadaşlar, siz henüz bitmiş bir araç değilsiniz. Bir insanın ömrü gerçekten uzundur. Büyüme yirmi yılda bitmiyor. Bir insan, bir hayat ancak uzun bir süre boyunca yüzlerce, binlerce sertleşmeyle doğru bir şekilde tamamlanabilir. Sürekli çabalarla kendinizi mükemmelleştireceğinizi umuyorum. Üniversite yıllarınızda yoğun ızdırap ve yoğun çalışma günleriniz günlük hayatınızın aynası olsun. O halde bugünü gençliğinize bir mola ya da gençliğinize bir veda olarak kabul edeceğinizi düşünmüyorum.

Karşımda duran sizler herkesten daha zeki, herkesten daha genç, herkesten daha yetenekli olduğunuzu biliyorum. Lütfen sahip olduklarınızı küçümsemeyin. Çünkü daha büyük bir dünyaya açılma cesaretini ve kararlılığını ancak kendini yargılamayanlar kazanır. Bugün kanatlarınızı büyüttüğünüz, ufkunuzu genişlettiğiniz yerden gerçek dünyayla karşılaşıyorsunuz. Umarım hepiniz çağların ışığı ve çağların kilometre taşları olursunuz. Üniversiteden ayrıldıktan sonra da hayatınız devam ettiği için size en derin dileklerimi gönderiyorum. Bugün seni, yürüyeceğin yolu iyilik yapma yüreğiyle kutsayarak gönderiyorum. Teşekkürler


6 Haziran 2023

Nagoya Üniversitesi Rektörü ○○○


Üniversite mezuniyet töreninde öğrenci temsilcisi konuşması

Uzun kışın sonunda sona erdiği ve her şeyin yeni bir başlangıca hazırlandığı bugün, tüm mezunlarımız bu kampüse, çitlerimize ve eğitim salonumuza veda ediyor. Bugünden sonra bile mevsimler rüzgarın taşıdığı kampüse farklı renkler getirecek ama burada olamayacağımız düşüncesi bana ilk kez bugünkü vedanın ağırlığını hissettiriyor.

Birlikte geçirdiğimiz geçmiş zamanlara dönüp baktığımda, elimden çıkan bir ok kadar hızlıydı ve asla hafife alınamayacak şeylerdi. Gelecek korkusuyla birlikte ağladığımız, yoğun bir şekilde düşündüğümüz zamanları da içeriyor. Profesörle hararetli bir tartışma yaptığımız ders zamanını, akademisyenler ve zamanlar yüzünden acı çektiğim geceyi ve bardaki loş ışıkları çok net hatırlıyorum. Çünkü biz gençlik döneminin yoğun sürecini, son derece acı ama bir o kadar da coşkulu bir dönemi birlikte geçirmiş değerli dostlarız.

Kampüsün güzel manzarasını unutamayız. İlkbaharda açan kiraz çiçeklerinin parlak renkleri ve sonbaharda kampüsü renklendiren kan kırmızısı yaprakların hatıraları, yalnız yüreklerimizi dindirecek, özlem gözyaşları olarak gözümüzün ucunda kalacak.

Bize hoşgörüyle davranan, özgür tartışmaya izin veren, bize entelektüel değerler bırakan her profesörün adını ve yüzünü hatırlıyorum. Yeni öğrenci hoş geldin partisinde tanıştığım, yavaş yavaş üniversite öğrencisi ve zeki eylem öğrencisi haline gelen parlak ve neşeli gençlerle gurur duyuyorum. İşte böyle, bugün ayrılıyor olsak da kalplerimiz asla boş değil. Çünkü kalbimi uzun süre hayatımı besleyecek, ruhumu besleyecek öğretilerle, değerli ve güzel ilişkilerle doldurdum. Şüphesiz söyleyebilirim ki gençliğimizin en güzel sahnesi, en göz kamaştırıcı anısınız. Zamanla yaşlanıp cüceleşsek de o anılarda hep taze gençler olarak kalacağız. Aynı şekilde, naçizane adımızın sizin için de en azından geçici bir anı olmasını umuyorum.

Ayrılığın başka bir başlangıca hazırlık olduğunu söyleyerek kendimi teselli etmeye çalışıyorum. En tutkulu ve saf zamanın ardından toplumun ve yaşamın merkezine doğru yola çıkıyoruz. Çok sevdiğimiz sizlere tek bir söz verebiliriz: Büyüklerimizin başardığı gururlu geleneklerden, sahip olduğumuz anılardan utanmadan, üniversitemizin önünde gururla yaşayacağız.

Kampüs önünde manolyalar açmaya hazırlanıyor. Millet, bahara giden yola çıkıyoruz. Herşey için teşekkürler. Bugünün berrak gökyüzü ve manolyalarının söyleyemediklerimi söyleyeceğine inanıyorum.


6 Haziran 2023

Üniversite Öğrenci Temsilcisi


Kadın koleji mezuniyet töreninde üniversite rektöründen veda mesajı

Merhaba? Katılımlarından dolayı tüm mezunlarımıza, misafirlerimize ve velilerimize teşekkür ederiz. Mezunlarımızı hayatlarındaki bu dönüm noktasından dolayı tebrik ederiz.

Kadın Üniversitemiz bu yıl 52. yılını kutluyor. Yerli kadın liderlerin beşiği olarak anılan bu kapıdan yetenekli bireyler geçerek topluma yeni bir ışık ve yeni bir dalga getirmiştir. Bugün mezun olanlarınızın aynı zamanda evren gibi olasılıkları hazırlamış gururlu yüzler olduğunuzu biliyorum. Bildiğiniz gibi kadın-erkek ayrımı uzun zaman önce çöktü. Aslında kadın liderliği giderek daha fazla memnuniyetle karşılanıyor. Bugün, olağanüstü kaynaklar, geleceğin liderleri ve Japonya'ya liderlik edecek kadın yetenekler haline gelecek olan hepinizden kapsayıcı bir liderlik istemek istiyorum. Kadınların özelliklerinin iş veya kariyer yürütme açısından zararlı olduğu düşünüldüğü bir zaman vardı. Peki ya şimdi? Kadın liderlerin hem duyarlılığı hem de titizliğiyle başarı öyküleri konuşuluyor. Erkeklerin temel özellikleri olan rekabet ve mücadele, parlaklığını yitirmiş, bir arada yaşama ve iletişim çağındayız. Erkeklerle kadınlar arasında en sık bahsedilen farklılıklardan biri de dinleme tutumudur. Erkekler sözlerini iletmekle meşguller ama kadınlar nasıl dinleyeceklerini, kabul edeceklerini ve iletişim kuracaklarını biliyorlar. Önünüzdeki sayısız günler tartışmalarla değil, hoşgörüyle, iletişimle ve kadınlara özgü ilgiyle sizin olsun. Artık erkeklere açık bir çağda rehavete kapılmamalıyız. Umuyorum ki, bugün okul kapılarından çıkıp topluma çıkanlarınız, yeni bir çağ açacak değişimin öncüleri olursunuz.

Mezuniyetinizi içtenlikle kutluyorum. Sizi yeniden geleceğe umutla bakan bir tavırla çağa yön veren bir lider olarak görmeyi umuyorum. Bu, bugünkü selamlarımı sonlandırıyor. İlginiz için teşekkür ederiz.


6 Haziran 2023

Kadın Üniversitesi Başkanı


Ev Hanımı Üniversite Mezuniyet Öğrencisi Veda Konuşması

Öncelikle saygıdeğer Osaka Şube Müdürümüze en derin şükranlarımı sunmak isterim. Ve son olarak, öğrenme yolunda bir adımı tamamlayan ve cesaretiniz ve mücadeleniz için mezuniyet kepinizi takan hepinize cömert övgüler sunuyorum.

Bir dönem kadın cinsiyetimizden dolayı okula gitmemize izin verilmiyordu, büyüyünce evleneceğimiz düşünülüyordu. Benzer şekilde, geleneksel Konfüçyüsçü fikirlerle dolu bir nesil yaşadık. Bu nedenle aramızda, istese de öğrenemeyen, ev işlerine odaklanmak zorunda kalan ev hanımları da olmuş olabilir. Ancak öğrenme ve çalışma isteği, cinsiyet fark etmeksizin her insanın doğasında vardır. Sadece ev işlerini yapmak zor olsa gerek ama geç de olsa kendi yolunda öncülük ettiğin için seni bir kez daha alkışlıyorum. Günümüzde toplumumuzda eskisinden farklı olarak kadının rolleri ve alanları daha da genişliyor. Cinsiyet ayrımı gözetmeksizin bireysel yeteneklerin ön planda tutulduğu bir toplum haline geliyoruz. Dolayısıyla sizin gibi duyarlı, kendi alanında sürekli öncü olan kadınlar aracılığıyla toplumsal katılım farkındalığı giderek artıyor. Bu arada, Ev Kadınları Koleji'ndeki öğrenme süreci aracılığıyla her birinizin gelecekte toplum için neler yapabileceğini öğrendiğinize inanıyorum.

Halihazırda düzenli mezun toplantıları ve Osaka Üniversitesi ve diğer ev ekonomisi üniversiteleri ile değişim yoluyla sistematik faaliyetler yoluyla toplumsal kalkınma üzerinde çalışıyoruz. İlerleyen süreçte ev dışında da yerel yönetimlerle ilgili faaliyetler ve çeşitli gönüllü faaliyetler içeren daha aktif toplantılarımız olacak. Bu faaliyetlerle güven ve gurur kazanacak, toplumdaki kadınlara yeni bir yol açacağız. Gelişmiş ülkelerde kadınlar toplumlarına daha fazla dahil oluyor. Bunun, kadın faaliyetlerinin şu anda toplumun her alanında ne kadar etkili olduğunu gösteren bir olgu olduğunu düşünüyorum. Toplumda erkeklerin alanı hâlâ daha geniştir. Ancak her ne kadar artık kadının rolü, hatta ev kadınının kapsamı sınırlı olsa da, isterseniz başaramayacağınız hiçbir şey olmadığını unutmayın. Ayrıca, yapamayacakları için peşinen vazgeçmek yerine çok çalışma cesaretine sahip olan insanlar, eninde sonunda kendi bölgelerine öncülük edebilirler. Öğrenmeye giden muhteşem bir yol yoktur ve öğrenmeye giden yol da sonsuzdur. Ayrıca öğretilerin nasıl kullanılacağı konusunda sürekli araştırmalara ihtiyaç duyulacaktır. Son olarak, bugün orada bulunan tüm Osaka Ailesi ve Ev Hanımı Koleji aile üyelerine içtenlikle sağlık ve refah dileyerek tebrik sözlerimi bitirmek istiyorum. Teşekkürler


6 Haziran 2023

Osaka Ev Hanımı Üniversitesi mezun temsilcisi


Dekan'ın üniversite mezuniyet töreninde veda konuşması

Merhaba? İki yıllık serüveninizi tamamlayıp, gurur verici mezuniyet törenine katılan herkesi tebrik ederiz. Sizi saygıyla alkışlıyorum. Öğrenmek her zaman cesaret gerektirir. Bu ancak kendinize alçakgönüllü bir kalple baktığınızda mümkündür. Karşımda duranlar tanıdığım en cesur insanlarsınız. Sizler topluluğa herkesten daha faydalı olacak insanlarsınız çünkü uzun bir yaşam boyunca deneyim ve yeni şeyler öğrendiniz.

Tutkunuz sayesinde, son sınıf kolejimiz şehir yardımlarını ve burslarını artırmaya karar verdi, böylece daha fazla insanın yaşam boyu eğitim sevincini yaşamasına yardımcı olabiliriz. Sunulan ders sayısını iki katına çıkararak artık çeşitli eğitim fırsatları sunabiliyoruz. Hepsi senin sayende. Teşekkürler

Karşımda duran insanların saçları ağarmış olsa da, gençliklerinden 20'li yaşlarına göre daha fazla keyif alıyorlar. Yüzlerinizin arasında sınırsız bir gençlik coşkusu görüyorum. 70 yaşında ressam olarak ilk kez sahneye çıkan Amerikalı bir ressam tanıyorum. Hala çok aktif. Fırçasını hareket ettiren tutkudur. Elleri yaşlı olabilir ama kalbi son derece sıcak ve tutku dolu. Bu şekilde öğrenen insanlar asla yaşlanmazlar. Tutku dolu bir insan yaşlanmaz. Dileğim bir şey varsa o da sizlerin, bu toplumun istediği yetenekli insanların, öğrendiklerinizi burada paylaşmanız ve hayatınızı yaşamanızdır. Biriktirdiğiniz deneyim, öğrenme ve düşüncelilikle toplum için önemli bir akıl hocası olabileceğinize inanıyorum. Artık gümüş toplumunun bir parçası olduğumuza göre, toplumun herkesten daha çok ihtiyaç duyduğu insanlar olmalısınız. Ayrıca bir şey daha, umarım her zaman sağlıklı kalırsınız ve uzun süre gençliğinizin tadını çıkarırsınız. Son iki yıldır sarsılmaz bir tutkuyla yanımızda olan herkese teşekkür ederiz. Küçük bir ziyafet hazırladık, lütfen hep birlikte tadını çıkarın.


6 Haziran 2023

Kıdemli Koleji Dekanı ○○○


Üniversite Son Sınıf Mezuniyet Töreni Öğrenci Temsilcisi Konuşması

Merhaba? Hayatın kış ya da alacakaranlık dönemi olarak adlandırılan yaşımızı ne zaman saymamaya başladığımızı merak ediyorum birden. Ayrıca ne zamandan beri yaşlılığın getirdiği üzüntüden kaçmaya, dört mevsimin güzelliğini tatmaya, ıssız bir ada gibi olan izole ve yalnız yaşamı bırakıp bu kadar çok arkadaşla takılmaya başladınız? Cevap tek bir noktada birleşiyor. İşte o zaman bu yerin, Yaşlılar Koleji'nin varlığından haberdar oldum.

İlk başta burayı çok fazla beklentim olmadan ziyaret ettim. Benden uzakta yaşayan ikinci kızım tavsiye ettiği için buraya geldim ama artık benim için çok değerli bir zaman ve mücevher gibi bir alan olarak kaldı. Buradaki hepiniz muhtemelen son iki yılı benimle aynı şeyleri hissederek ve paylaşarak geçirdiniz. Geçmişte yaşlı bir insanın erdemlerinin sessizlik ve sabır olduğunu düşünürdüm. Ama artık biliyorum. Hâlâ hayat rayları üzerinde çalışan bir tren gibiyiz ve hayatın rayları tükenmeden öğrenme yolu bitmez. Önümüzde vazgeçemeyeceğimiz bir zaman olduğunu da biliyoruz.

Bu kanıtla buradayız. Herkesin hayatın bittiği, perişan bir dönem olarak gördüğü yaşlılık dönemini, herkesten daha neşeli ve tutkulu insanlar olarak yaşadık. Çünkü çaresizdim. Çünkü boş kalbimi dolduracak, ateş yakacak bir tutkunun özlemini çekiyordum. Haftada üç kez dans etmeyi ve yeni şarkılar öğrenmeyi öğrendim. O kadar çok kitap okudum ki. Hepimiz 70'in üzerinde olmamıza rağmen yeni arkadaşlarla, yalnızlığı sıcaklığa dönüştüren arkadaşlıklarla nasıl başa çıkacağımızı öğrendik. Böylece şarkı söyleyen insanlar ve hayatı sevmeyi bilen bilge insanlar olarak yeniden doğabildik.

Bazıları der ki. Şimdi aşağı inme zamanı. Eski trenlerin tarihe karışması gerektiğini söylüyorlar. Ama bu yanlış bir fikir olabilir. Tutkularımız tükenmediği sürece hayatımızın geri kalanını gençlik yüreğiyle yaşayacağız. Buradan ayrıldıktan sonra bile sık sık buluşup hayatın sevinçlerini, yalnızlığını, hayatta karşılaştığımız birçok duyguyu paylaşacağız. Yeni bir şarkı varsa birlikte söyleyelim ve hayatın tüm bilgeliğini, neşesini öğrenelim. Yani yolculuğumuz henüz bitmedi. Üzerinde çalışacağımız ray çok uzakta, sonu görünmüyor. Umarım gelecekte birlikte gidebiliriz. Rabbimin izin verdiği güne kadar her günü gençlik yüreğiyle öğrenmenin ve yaşamanın tadını çıkaracağıma söz vererek selamımı bitiriyorum. İlginiz için teşekkür ederiz.


6 Haziran 2023

Kıdemli Üniversite öğrenci temsilcisi


Üniversite öğrenci temsilcisinden üniversite mezuniyet töreninde veda konuşması

Bugün Seul Ulusal Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin mezuniyet törenine katılan tüm konuklarla tanıştığıma memnun oldum. Mezun olan öğrencilerim adına merhaba demek istiyorum. Havalar hâlâ serin olsa da yeni yaşamın sıcak enerjisiyle dolu bir mevsim. Aynı zamanda ayrılık ile buluşmanın, bitiş ile başlangıcın bir arada yaşandığı bir dönemdir.

Bugün, dört yıllık eğitimin ardından nihayet dünyaya açılmak için buradayız. Bize öğretmek için canla başla çalışan, her zaman eksik olan hocalarımıza her zaman minnettardım. Sadece sınıfta değil, bazen sınıf arkadaşlarımla takılıp onlara hayat dersleri verdiğimde de canlı anılarım var. Bu kampüsten ayrılsak da siz bizim ebedi öğretmenimiz olarak kalacaksınız. Artık toplumun gururlu bireyleri olarak ilk adımımızı atıyoruz. Burada edindiğim birçok öğretiyi ve deneyimi temel alarak, baştan öğrenme mantığıyla yaklaşacağım. Burada öğreneceğiniz çalışmalar toplumda öğreneceğiniz her şeyin temelini oluşturacaktır. Üniversite hayatında iyi geçinmek, insan ilişkilerinin temeli olacak ve kendi kendini yöneten faaliyetlerde edindiğiniz deneyimler, kendi yaşamınızı geliştirmeniz için itici bir güç olarak hizmet edecektir. Dolayısıyla üniversitenin bize iş bulma konusunda diplomadan daha değerli bir anlam kattığını düşünüyorum.

Gerçek şu ki, genç işsizliğindeki mevcut artış ve devam eden ekonomik durgunluk nedeniyle gençlerimizin yeteneklerini gösterebilmeleri için çok az fırsat var. Bunu ne kadar çok yaparsam, o kadar çok çalışacağım ve hazırlıklı bir tavırla bunun üstesinden geleceğim. Krizin fırsat olduğunu söylüyorlar. Hayatınıza meydan okuma ruhuyla öncülük ederseniz, bir gün parlak bir gelecek göreceğinizden eminim. Sevgili sınıf arkadaşlarım, birlikte çok zaman geçirdik ve değerli anıları paylaştık. Gittiğim her yerde sosyeteye çıkıp bir entelektüel olarak gururumu kaybetmeden yaşayabilseydim ne güzel olurdu. Ayrıca gelecekte topluma girecek gençlerimizin utanmaması için sağlam bir yol açabileceğimizi umuyorum. Bu vesileyle bugüne kadar bizim için emek veren herkese en derin şükranlarımı sunmak isterim. Ekonomik açıdan zor dönemlerde yanımızda olan velilerimize ve okulumuzda ebeveynimiz gibi olan öğretmenlerimize şükranlarımı anlatmaya kelimeler yetmez. Topluma katılarak ve sıkı yaşayarak sana borcumun bir kısmını ödemeye çalışacağım. Bugün bu etkinliğe katıldığınız için bir kez daha teşekkür ediyor, anma sözlerimi sonlandırıyorum.


6 Haziran 2023

Seul Ulusal Üniversitesi Öğrenci Temsilcisi ○○○


Profesörün mezuniyet töreninde veda konuşması

Baharın tazeliğinden ve yazın tazeliğinden sonra, her şeyin meyve verdiği sonbaharın başında selamlıyorum sizleri. Sonbahar, tomurcukların çiçeğe ve sonunda meyveye dönüştüğü güzel bir yolculuğun sonunu simgeleyen mevsimdir. Bugün üniversite hayatınız da sona erecek. Ama hayatınız artık gerçekten başlıyor ve başlıyor. Sonun anlam taşıyabilmesinin nedeni, son sözcüğünün ima ettiği boşunalık değildir. Bir yolun bittiği noktada kaçınılmaz olarak yeni bir yol başlar. Onun için bugün burası sadece bir vedanın acısını dindiren yer olmayacaktır. Bugün dört yılın ardından ayrılıyorsunuz ama hayatınızın her zaman yalnızca bir başlangıcı vardır.

Bir şey olabilmek için şimdi bir şeyler yapmalısınız diye bir söz vardır. Büyük hayaller kuran kişi, bu hayali gerçekleştirmek için sonsuz çaba sarf etmelidir. Ayağa kalkmak isteyenin yere inme zahmetine katlanması gerekir. Balıkçı ıslanmadan balık tutamaz. Ayrıca bir kitapta “Başlangıç ​​noktası her zaman burada ve şimdidir” ifadesini okuyup başımı sallayıp altını çizdiğimi de hatırlıyorum. Şimdi size o ayeti veriyorum.

Bir üniversitenin entelektüel ve akademik sınırlarından kurtulacak ve toplumla olduğu gibi karşılaşacaksınız. Üniversitenin ne kadar rahat olduğunu, bazen hayal kırıklığına uğradığınız, bazen de oturmak istediğiniz anlar olacağını fark edeceksiniz. Ama unutma. Bulunduğunuz şu anda bir mucize yeniden başlıyor ve yeni bir başlangıç ​​sizi bekliyor. Her an yeniden başlama zihniyetiyle yaşarsanız ve elinizden gelenin en iyisini yaparsanız, yalnızca hayal kırıklığını yenecek kararlılık ve cesareti kazanmakla kalmayacak, aynı zamanda göz kamaştırıcı bir başarıya da imza atacaksınız.

Gururlu mezunlar! Umarım hayat denen bu uzun yolculukta seyirci kalmazsınız, hayatınızı bağımsız olarak yönlendirir ve değiştirirsiniz. Körü körüne bir mucize beklemek yerine, kendi başınıza mucizeler yaratacağınızı umuyorum. Buradan ve bugünden itibaren, ileriye koşmalısınız. Uzun mesafe yarışı gibi bir hayat boyunca yorulmadan koşan hepinize başarılar ve sağlık dileyerek bugün selamlarımı sonlandırıyorum. Umarım bu dört yılın en güzel, en mutlu anılarıyla kalbinizi doldurursunuz.


6 Haziran 2023

Üniversite İşletme Profesörü ○○○


Ev Kadınları Koleji mezuniyet töreninde mezun temsilcisinden veda konuşması

Merhaba? Bugün ev hanımları kolejimizin mezuniyet töreni. Dışarıda kışın tam ortasında, sert bir rüzgar esiyor ve donmuş zeminde beyaz kar birikiyor. Öncelikle zorlu havaya rağmen bizi tebrik etmeye gelen belediye başkanımıza, personelimize ve değerli aile üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Sizler sayesinde bugün bu soğuk havalarda bile kalplerimiz buz kadar soğuk değil. Daha doğrusu kalbimde gözyaşı gibi bir şeyler oluşuyor.

Her zaman öğrenemediğim için pişmanlıkla yaşadım. Zor zamanlarımda fabrikada çalışmaya başladım, evlendim ve çantam geçici olarak ortadan kayboldu. Kalbimi hep çözülmemiş acılarla dolduruyordu ama iyi bir fırsat yakaladım ve burayı öğrendim. 50 yaş üzerindeyken bir şeyler öğrenmek ve bunu başkalarıyla paylaşmak için zaman ayırmak mucize gibiydi. Hayır, burada karşılaştığım her şey bir mucize anıydı. Şu an mezuniyet şapkamı taktığım an bir rüya gibi geliyor. Her gün çok öğrendik. Ortaokul ve lise öğrencilerininkiyle karşılaştırılabilecek bir tutkuydu bu. Ben de İngilizce hakkında hiçbir şey bilmeden, alfabeyi bile okuyamadan zor bir hayat yaşadım ama burada İngilizce öğrendikten sonra her şeye güveniyorum. Buranın bize verdiği şey sıcaklık ve her şeyi yapabileceğimize dair güvendi. Ömür boyu süren kırgınlığımızı çözmeyi başardık ve artık korkacak hiçbir şeyimiz yok. Hayatımız zaten alacakaranlık içinde ama biliyoruz ki içimizdeki tutku asla sönmeyecek. Burada biriktirdiğim güzel anıları asla unutmayacağım. Benzer acıları yaşadıkça kolay kolay dost olduk, ömür boyu güzel dostlar olduk. İlişkimizi sürdürmek, birbirimizi cesaretlendirmek ve cesaretlendirmek, yaşam boyu eğitim ruhunu sürdürmek isterim.

Bize büyük bir şevkle ders veren öğretmenlerimize de minnettarım. Ayrıca destekçimiz olan aileme de sizi sevdiğimi söylemek istiyorum. Ayrıca bu kadar geç yaşta ders çalışmak benim için utanç verici olmasına rağmen ders kitaplarını teslim etmeye gönüllü olan en küçük çocuğuma da minnettarım. Benimle birlikte eğitim gören herkesin aileleri de aynı şeyleri hissetmiş olmalı. Onların sıcak ilgisi ve sevgisi sayesinde öğrenimimizin filizleri artık güzelce meyve verdi. Bugün mezun oluyoruz ama biliyoruz ki, bugünün meyveleri yaşam boyu eğitimin temelini oluşturacaktır. Öğrenmenin hazzını bildiğim ölçüde, her zaman adanmışlık ve öğrenme dolu bir hayat yaşayacağım. Bugünkü mezuniyet törenine katılan herkese bir kez daha teşekkür ederek selamlarımı bitirmek istiyorum.


6 Haziran 2023

Ev Kadınları Koleji mezunlarının temsilcisi ○○○