Bu örnek bir emeklilik konuşması şablonudur. Bu, ilkokul öğretmenlerinin, ortaokul öğretmenlerinin ve lise öğretmenlerinin emeklilik törenleri için bir veda konuşmasıdır.


Lise Öğretmeni Emeklilik Konuşması

Merhaba. Bizimle birlikte olan tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize çok teşekkür ederiz. Bugün veliler ve öğrenciler benim için emeklilik töreni bile yaptılar, bu yüzden benim için çok etkileyici bir gün. Bugün bir eğitimci olarak kamu hayatındaki son günüm. Her şeyi kelimelerle ifade etmek zor ama bir yandan üzülüyorum, bir yandan da midem bulanıyor.

Öncelikle eğitimci olarak yaşadığım günlere dönüp baktığımda eksiklerim çokmuş gibi geliyor. Aklımdan birçok düşünce geçiyor ama bir eğitimci olarak çocuklar için nasıl bir öğretmen olduğumu düşünüyorum. Ayrıca bir eğitimci olarak kendime topluma ne kadar ilerleme kattığımı sormadan edemiyorum. Bir düşünün, topluma pek yardımcı olmadım ama tüm eğitimciler gibi ben de bir eğitimci olarak doğru davranmaya ve çocukları doğru yola yönlendirmeye hep yüreğim vardı. Ancak bence en ödüllendirici şey, beni kendi çocuklarım gibi eğiten müritlerin toplumun bir üyesi olmaları ve yeteneklerini harika bir konumda göstermeleriydi. Böyle öğrenciler bana gelip bir teşekkür sözü söylediğinde kendimi bir öğretmen olarak ödüllendirilmiş ve mutlu hissettim. Okul hayatına iyi uyum sağlayamadıkları için ortalıkta dolaşan öğrencilere nasihat ettiğimi ve onlara sevgiyle baktığımı da hatırlıyorum. O müritler sözlerimi ve hareketlerimi yanlış anlamayıp fikirlerini düzelttiklerinde bile onları doğru yetiştirdiğim için içim sevinçle doldu.

Uzun ve muhtemelen kısa kamusal hayatım boyunca, öğrencilerim ile ilgilenip çocuklarım dikkatimi dağıttı. O yüzden daha çok çocuklarım için üzülüyorum. Ama sanırım çocuklarım ne demek istediğimi anlayacaktır. Ayrıca, öğrenciler bazen davranışlarımın sert olduğunu düşünüyorlar, bu nedenle herhangi bir kırgınlık, yanlış anlama veya kırgınlık varsa, bunu bırakmalarını isterim. Bu arada kendime yemin ederim ki öğrencilere bencilce davrandığım bir an bile olmadı. Bugün bu kampüsten ayrılıyorum ama kalbim hep kalacak. Ayrıca kalan öğretim üyelerinin de birer eğitimci olarak öğrencilere rehberlik etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarına inanıyorum. Bugün benim için bir veda partisi düzenlediğiniz için bir kez daha teşekkür ederim ve her zaman öğrencilerin önlerinde parlak bir gelecek olmasını umacağım.


6 Mayıs 2023

○○○ Lise Öğretmeni ○○○


Öğretmenlik mesleğini bırakan öğretmenden veda mesajı

Herkese merhaba. Görünüşe göre kış ortasının soğuğu, Ocak ayı yaklaştıkça daha da şiddetli hale geldi. Genelde pencere kenarında oturmayı severim. Çünkü sinir bozucu değil. Muhtemelen benim gibi birçok insan vardır, ancak çok geçmeden, biraz güneş ışığı almak veya havasız iç mekandan kaçmak için terasta oturan müşteriler soğuktan kaçmak için içeriye girdiler. İlkbaharda rüzgarın, sonbaharda güneşin tadını çıkaranlar, yazın güneşten, kışın ise rüzgardan kaçmakla meşguller. Ancak, yine de üstesinden gelmeniz gereken kışsa, kaçmayın. Bugün pencereyi açın ve soğuk rüzgarı tüm vücudunuzla hissedin. Umarım her mevsim gibi kışın da tadını çıkarırsınız.

Hepinize veda etmek zor ve bu sevgili okuldan ayrılmaktan nefret ediyorum, bu yüzden gerçeklere göz yummaya çalıştım. Ancak artık bu gerçeği güvenle kabul ediyor ve sonun güzelliğini toplamaya çalışıyorum. Öğretmen olmaya ilk karar verdiğimde insancıl bir öğretmen olmaya kararlıydım. İlkokulda öğretmen olmaya karar verdim.

Bir ilkokulun sınıf öğretmeninin okulu bırakmasıydı. Öğretmenimi seviyordum, bu yüzden okulda kalmasını istiyordum. Ancak öğretmen okuldan ayrıldı ve ardından her öğrenciye bir not bıraktı. Hocanın melosunu okuduktan sonra kalbim küt küt attı. Ben de “Ben de böyle öğretmen olayım!” dedim. bir söz verdim Öğretmenin bıraktığı notta yazan bir övgü sözüyle bütün gün kalbim çarparak böyle yaşadım. Benim için bir öğretmen böyle bir insandı.

Öğrencilerim için nasıl bir varoluş olurdum diye düşündürüyor beni. Geçmişte öğretmenlerimin yaptığı gibi çocuklara içten ilgi ve şefkat gösterip göstermediğimi, yoksa meşgul olma bahanesiyle öğrencileri ihmal edip etmediğimi düşünürüm. Ayrıca hayatımı başlangıçta planladığım gibi yaşayıp yaşamadığımı düşünmeye başladım. İlkokulda hissettiğim orijinal niyeti bir süreliğine unutmuş olabileceğimden endişeleniyorum.

Sevdiğim okuldan ayrıldığımdan beri bu başım dönen kalple ne yapacağımı bilmiyorum. Ders çalışamayan ve sadece sorunları olan çocukların yüzlerinin ilk akla geldiği doğrudur. Başarılı çocuğundan çok çirkin çocuğu için endişelenen bir annenin yüreği sanki. Lütfen, bir yerlerde, umarım üzerinize düşeni yapıyor ve kalbinizde sıcacık yaşıyorsunuz. Teşekkürler


6 Mayıs 2023

Öğretmen ○○○


Müdürün istifa töreninde öğrenci temsilcilerinden teşekkür mesajı

Müdür, nasılsın? Zaman gayet güzel geçiyor. 2022 yılının sonuna gelindi bile. Tek bir takvim kaldı ve Kasım ayını hiçbir şeyi doğru yapmadan geçirmek zorunda kalmam üzücü. Astronom Galileo'nun dediği gibi, zamanın bu kadar iyi geçmesinin nedeni muhtemelen dünyanın hala dönmesidir. Böyle bir yılın sonunda bana yapmadığım şeyleri, yaptığım hataları hatırlatıyor. Neden iyi yapmadığım için pişmanlık duyuyorum ve eğer kelimesini birkaç kez tekrar düşünüyorum. Ancak saat sadece sağa doğru çalışır. Hiçbir saat sola dönmez. Şimdiyi yaşıyoruz ve geleceğe doğru ilerliyoruz. Geri geri yürüyen insanların küçük kayalara takılıp düşme olasılığı daha yüksektir. Dümdüz ileri bak ve umarım düşmezsin.

Birisi hayattaki en önemli şeyin tanışmak olduğunu söyledi. Müdürle görüşme değerli bir görüşmeydi. Çocuklara karşı sıcak ve samimi davranmış, okul yönetimini adil, ilkeli bir şekilde yürütmüş, okulu sevgi ve erdemle nasıl yönettiğini göstermiştir. Birlikte paylaştığımız mutlu anlarda, müdürle yaşanan sıcacık anılar var. Tek kelime etmeden okulu nasıl temizlediğini, çocukların saçlarını nazikçe okşayışını, el yazısıyla mektuplar yazmasını ve iyi kitapları, güzel yazıları paylaşmamız için bize vermesini birer birer düşünüyorum. Ayrıca, nerede olursa olsun, güzel öğretici sözleriyle bizi her zaman etkiledi.

Güçlü ama nazik, soğukkanlı ve sıcakkanlı, narin ama iri yapılı, sağı solu fark etmeksizin her durumda tarafsız, gerçek bir lider görünümüyle her çalışanına ilgi ve erdem gösterdi. Öğretmene eşlik etmek bir zevkti.

Çocukların ailelerinden öğrendiği gibi biz de müdürden çok şey öğrendik. Müdür denen büyük ağacın altı serin ve rahattı. Ve yavaş yavaş gerçek bir öğretmenin yolunun ne olduğunu anladım.

Bugünden önce birkaç kez müdürden duyduğum “son” sözü, kalbimi delip geçen yalnız bir sonbahar rüzgarı gibi. Hepimiz Müdürümüzü seviyor ve saygı duyuyoruz. Şimdi ○○'de güzel ve değerli anılar bırakacağım. Müdürle aramızdaki ilişki, çalışanlarımız, öğrencilerimiz ve velilerimiz dahil hepimiz için güzel bir yol arkadaşıydı. Okulu bırakıyor olsanız bile, lütfen eğitim dünyasında asla solmayan ebedi bir çiçek gibi bir koku verin. Yeni bir başlangıcın çıktığı bu yolda sağlık ve mutluluğun hep yanınızda olmasını dilerim. Teşekkürler


30 Kasım 2022

Öğrenci temsilcisi ○○○


Öğretmen emekli veda konuşması

Bu etkinliğin parlamasını sağlayan herkese teşekkür ederiz. Bugün benim 30 yılımın sonu. Gençken hiç gelmeyecekmiş gibi görünen bugünle yüzleşirken, gerçekten karışık duygular hissediyorum. Bugün burada giymek için bir kravat seçerken kendimi biraz duygusal hissediyordum. Eski bir takım elbiseyle yaşıyorum ama bu emeklilik töreni için biraz pahalı bir takım elbise giydim. Eşim beni görünce şaşırdı. Bugün pahalı kıyafetler giydim ama sorun değil. Çünkü bugün hayatımda buna değer bir gün. Sonuncusu herkes için çok şey ifade ediyor. Bir insanın hayatının çoğunu işgal eden uzun ve geçmiş tarihin sona erdiği gün ise daha da böyle olacaktır. Bugün tam da böyle bir gün.

Bana göre öğretmenlik mesleği, öğretmen adı hiçbir şeyin yerine geçemeyecek kadar büyük bir anlamı var. Öğrenciyken öğretmen olma hayali kuruyordum, gençken de yoğun kaygılar yaşıyordum, sonra sahada öğrencilerle uğraşırken mutlulukla ıstırap arasında gidip geliyordum. 'Öğretmen'in benim için özel bir anlamı var. Çünkü hayatımın tamamı o kısa kelimede yoğunlaşmış durumda. Çok sevdiğim ve çok endişelendiğim sahneden artık ayrılıyorum.

Her geçen gün büyüyen çocukları ve okulda olmakla bana neşe veren öğrencileri bırakarak gidiyorum. Ama daha ömrümde sayılı günler var. Hatta bir ara öğretmenliği bıraktığım gün hayatımın da sona ereceğini düşünmüştüm. Ancak sahayı terk etmek, çocukları terk etmek ve okulu sonsuza kadar kaybetmek anlamına gelmez. Öğretmenlik kariyerime dönüp baktığımda, kendimi şimdiye kadar ertelediğim yazma etkinliklerine adayacağıma ve okul dışında birileri için dönüm noktası olan bir hayat yaşamaya çalışacağıma söz veriyorum.

Umarım okuldaki hepiniz, insanı büyüten eğitimin, insanı doğru yola sevk eden eğitimin, yanlış yolda yürürken öğrencileri cesaretle ikna edebilen gerçek eğitimin canlı tanıkları olursunuz. O yüzden okulumuzun adını uzaktan da olsa görmeme, duymama izin verirsen ve bunu yaşlılığımda bir tatmin haline getirirsen hiçbir pişmanlık duymam. Yeni bir tarih yazmaya dalmış olacağım. Okulu Japon eğitiminin yaşayan tarihi olan hepinize emanet ederek okulu bırakıyorum. Umarım öğrencilerin önlerinde parlak bir gelecek olur ve ben de tanıklığımı bitiririm.


25 Mayıs 2023

○○ İlkokul Müdür Yardımcısı ○○○


Öğretmen Arkadaşları Tarafından Yazılan Öğretmen Emekli Veda Mektupları

Merhaba? Bugün, kışa rağmen baharın sıcacık enerjisini hissettiren bir gün olacak gibi. Bugün gerçek öğretmenimiz ve gerçek eğitimcimiz ○○ öğretmenimizin emeklilik töreni. Karanlığı aydınlatmak için vücudunuzu yakan bir mum gibi, çorak bir eğitim ortamında kendini eğitime adamış ○○○ öğretmenden onurlu emekliliğinizi canı gönülden kutluyorum. Öğretmen ○○○ okulumuzda ○ yıl öğretmen olarak çalıştı ve ○○ İlkokulun gelişimi için çok şey yaptı. Öğretmen ○○○ öğrencilerle her zaman kendi çocuğu gibi sıcak bir sevgiyle ilgilendi ve kişisel olarak samimi ve sevecen bir eğitimcinin nasıl olduğunu gösterdi. Ayrıca kıdemsiz öğretmenin bakış açısından, bir baba gibi, bazen bir amca gibi, öğretirken her zaman zorluklara güvenir ve yardım sözlerinden kaçınmaz.

Kendim görmedim, ancak öğretmenlik yaptığı günlerde, mükemmel becerileri ve öğrencilerine olan sevgisi nedeniyle öğrenciler tarafından saygı gören harika bir öğretmen olarak tanınıyordu. Bunun bizim İlkokulumuz dışındaki diğer yakın ilkokulların öğretmenleri arasında oldukça ünlü olduğu söyleniyor, bu nedenle öğretmenin öğrencilerine olan sevgisinin ne kadar olduğunu tahmin etmeye değer.

Öğretmen her zaman öğrencilerine sevgiyle davranmalarını söylerdi. Öğretmen bana, "Öğretmenin maaşı az da olsa paradan daha değerli olan şey öğrencilere rehberlik etmektir" dedi. Öğretmen, öğrenciler doğru yönde büyürse bundan daha yüksek bir maaş olmadığını söyledi. Öğretmen her zaman küçük öğretmenlerimize öğrencilere nasıl sevgiyle davranılacağını öğretmeye çalıştı. Şimdi hocayı gönderdiğime çok pişmanım. Henüz gençsiniz, yapmak istediğiniz çok şey var, yapmanız gereken çok şey var ama bunları emeklilik adına göndermek çok üzücü ve üzücü.

Bugün öğretmen eğitim dünyasını terk ediyor ama inanıyorum ki öğretmenliğin yıllarca ekilen değerli sözleri, sayısız öğrencinin ve genç öğretmenin kalbinde hayatın bir aynası olarak kalacak. ○○○ Öğretmeni onurlu emekliliğinden dolayı bir kez daha tebrik eder, ○○ İlkokulu adına daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerim. Öğretmenin öğretilerine göre öğrencilere sevgiyle davranacağım. Teşekkürler


25 Mayıs 2023

Öğretmen temsilcisi ○○○


Lise sınıf öğretmeninin son veda töreni

Herkese merhaba? Tanıştığıma memnun oldum. Geçen hafta sonu ailemle birlikte evimizin önündeki küçük bir dağa tırmandık. Gündüzleri yakıcı güneş tarafından örtüldüğü için tanıyamadım ama doğa şimdiden yeni sezona hazırlanıyordu. Nasıl gideceğini bilen insanın sırtı güzeldir, sonbaharın ne zaman geleceğini bildiğini gören ve yavaş yavaş geri çekilen bir söz olduğu gibi bu da daha güzel olamaz. Dağlarda rengarenk yapraklar yerleşmek için kıyasıya yarışıyor, gökyüzü adeta yarışır gibi yüksek bir yere yükseliyordu. Hava sanki hep böyleymiş gibi ağır ve nemli enerjiyi üzerinden atıyor ve sadece serinlik hissi veriyordu. Doğanın güzel takdirini gördükten sonra, birdenbire zamanın sırasını takip etmemin zamanının geldiğini hissettim.

Bayanlar ve baylar, bugün son kez öğretmenlikten istifa ediyorum. 38 yıllık öğretmenlik hayatımın en gurur verici yanı öğrencilerimle son günlerimi geçirebilmek. Ve yeni bir toplumla yüzleşmeye hazırlanan öğrencilerle tanıştığım için kendimi iyi hissediyorum. Sınava kadar hepinizi izleyemediğim için çok üzgünüm. Ancak, şimdi ayrılmanın doğru zamanı olduğunu hissettim. Şahsen, hepinizin üniversiteye girdiğini görememiş olmam büyük talihsizlik. Çocuğum gibi olmayan hiçbir öğrenci yoktur. Nasıl ki on parmağı ısırmaktan zarar görmeyen parmak yok ise, müritler de benim için böyle bir varlıktır. Emekli olmama rağmen umarım uzun süre kalbinizde kalır. Artık sınava yaklaşık 2 ay kaldı. Ağustosun sıcak yazı biter ve eylülle birlikte sonbahar başlar ve zihniniz huzursuz olur ama bu yıl, huzursuz bir zihne göre daha fazla konsantrasyona ihtiyaç duyduğunuz bir dönem.

Üniversiteye giriş hayatta önemlidir. Geçmişte size danıştığımda, çoğu durumda gelecek hayallerinizin gerçeğe dönüşmesi için üniversitede derinlemesine bir eğitim sürecinden geçmeniz gerektiği ortaya çıktı. Bu yüzden şu anda burada oturuyorsun, gelecek için çok çalışıyorsun. Tatlı meyve sancılı bir sürecin sonunda beklemektedir.

herkes! Vazgeçmek yok. Öğretmen olarak çalışırken bir ya da iki kez bırakmak istemedim. Kaç tane olduğunu bilmiyorum. Ancak, zor ve acı verici bir kalpten önce gelen hayaller, umutlar ve değerliydi ve bence bu emeklilik anında. O zaman pes etmediğim için çok mutluyum. Millet, bir süre acı çekmenin zorlu süreci size çok tatlı meyveler olarak geri dönecektir. Bu derste söylemek istediğim son şeydi. Lise öğrencilerim sizi seviyorum.


6 Mayıs 2023

Sınıf öğretmeni ○○○


Lise Müdürü Emekli Mesajı

Merhaba? Haziran, her geçen gün daha da ısındığını hissedebileceğiniz zamandır. Sıcak bir yaz günü ama bugün mutlu mesut mu yaşıyorsunuz? Nem normalden daha yüksek, bu yüzden sanırım yağmur mevsimi yakında başlayacak. Tahminimizin aksine, gökyüzü sadece parlak bir yüzle merhaba diyor.

Hava ne kadar sıcak olursa olsun temponuzu kaybetmemek önemli değil mi? Bugün yapmamız gerekenleri gözden geçirmeli ve ertelememe alışkanlığını geliştirmeliyiz. Yoğun programlarına rağmen bugün katılan tüm misafirlere en içten teşekkürlerimi sunarım. Size güzel bir günde veda edebildiğim için gerçekten minnettarım. Tüm iyi ve kötü şeyleri hatıra olarak düşünür ve onları iyi tutarken ayrılmaya çalışırım. Gitmek bir son değil, başka bir başlangıç ​​demek değil mi? Bu başka bir başlangıç ​​için bir meydan okumadır, son değil. Bu yüzden, umarım beni gözyaşları yerine kahkahalar ve alkışlarla karşılarsınız, böylece benim sonum acınacak olmaz.

Bugün tarihi bir eğitim yuvası olan ○○ Lisesi'nde eğitimin gelişmesi için gönüllü olma fırsatı bulduğum için çok mutluyum.

Son zamanlarda, okullarda şiddet, öğretmen haklarının ihlali ve halk eğitiminin krizi, müfredatın ve okul eğitiminin çeşitlendirilmesi, 5 günlük sınıf sisteminin uygulanması ve örgütsel yeniden yapılanma gibi eğitim sistemindeki değişiklikler çok hızlı ilerlemektedir. Bu dönemde bana verilen sorumluluğun ağırlığını hissettim ve değişen eğitim paradigmasını doğru bir şekilde karşılamak için tüm çabamı sarf ettim.

『Jeff Raikes』 MS başkan yardımcısı, kötü haberlerin ardından iyi haberleri görmeyi bilmeniz gerektiğini söyledi. “İnsanlar kötü haber vermekten korkuyor. Ancak kötü haberler bazen iş performansını iyileştirmek için en önemli bilgileri sağlar. Her zaman iyi haberle kötü haberin aynı anda olmasını isterim ve önce kötü haberin verilmesini isterim. Ve bunun aracılığıyla, zor konuları belirlemeyi ve nelerin iyileştirilmesi gerektiğini tartışmayı bir kural haline getirdik.”

Tabii ki, ayrılmam okul ve öğrenciler için daha iyi bir fırsat olabilir. Su durgunsa çürür ama ben bunu olumlu bir anlam olarak kabul etmeye çalışıyorum, tıpkı canlıların ancak akarken hayatta kalabilmeleri gibi.

○○ Lisemizin benim adıma gelecek müdürün ardından bölgede prestijli bir lise olarak ortaya çıkmasını canı gönülden temenni ediyorum. Bu süre zarfında bana her zaman yardım eden birçok öğretmen ve öğrenciye minnettarım. Eğitim yönetiminin ilk misyonunun özverili hizmet olduğunu her zaman düşünmüşümdür. Okul sitesi de dahil olmak üzere eğitim ailesinin seslerini sadakatle dinlemeye devam edeceğim. Bu son değil ama hayatımın geri kalanını öğrencilerle özgürce iletişim kurarak ve başka yerlerdeki öğrencileri eğiterek geçireceğim, bu yüzden lütfen bu yeni zorluk için beni destekleyin. Bu tanıdık yerden ayrılırken gözlerimden yaşlar süzülüyor ama emeklilik adresimi bitirmek üzereyim. Teşekkürler


6 Mayıs 2023

○○Lise Müdürü ○○○


Müdürün Emekli Tebrik Örneği

Herkese merhaba?

Bahar geliyor derler ama rüzgar hala soğuktur. Soğuk havaya rağmen emekliliğimi kutlayan misafirlere, okul çalışanlarına ve velilerime çok teşekkür ederim. Bugün burası o kadar utanç verici bir hal aldı ki ne yapacağımı bilemiyorum.

Öğretmenlik mesleğine ilk başladığımda, emeklilik yaşına ulaşmış ve emeklilik yaşının benim için uzak bir hikaye olduğunu düşünen öğretmenlere saygı duyuyordum ama şimdi burada olduğum için kendimi çok yeni hissediyorum. Zamanın bir tasfiye akışı gibi olduğunu anladığımda, bir noktada vedalaşmak için burada duruyorum. Bu arada, çeşitli şekillerde öğrenci eğitimine odaklanırken onurlu bir emeklilik yaşına ulaşabildim. Genç öğretmenler ve velilerin rehberliği ve yardımı sayesinde. Bunun için teşekkür ederim. Öte yandan bunca zaman bana destek olan eşime de teşekkür ettiğimi düşünüyorum. Bu vesileyle size de teşekkür etmek istiyorum. Ailem umrumda değildi çünkü okuldan başka bir şey bilmiyordum. Bundan sonra eşime şefkatli bir koca olarak yaklaşabileceğim, boş zamanlarını değerlendirebileceğim, seyahat edebileceğim ve hayatımın geri kalanını onunla geçirebileceğim.

Şimdi buradan ayrılırken küçük meslektaşlarıma bir şey söylemek istiyorum. Her zaman, her yerde sahibi olun. Bulunduğum bu an her şeydir. Günümüzde çok sayıda cemiyet veya okul sahibi var, ancak işin başındaki gerçek sahiplerin sayısının giderek azaldığı da acı bir gerçek. Örneğin, bir su musluğunun yanından geçiyorsanız ve musluk suyu sızıyorsa, sorumlu bir ev sahibi musluğu kapatır ve oradan geçer. Umarım bu gerçek ustalar hepimiz öğrenciler ve personelizdir. Ayrıca, memnuniyeti ve mutluluğu uzaklarda aramak yerine, bu anda, burada ve şimdi bulmanızı umuyorum. Umarım hepimiz, öğrenciler ve öğretim üyeleri, içinde bulunduğumuz bu anda sadık kalır ve elimizden gelenin en iyisini yaparız.

Son olarak ○○ İlkokulun sonsuz gelişimi ve burada bulunan herkesin sağlık ve mutluluğunu emekli adresim adına diliyorum. Teşekkürler


9 Ağustos 2023

Müdür ○○○


Öğretmen Temsilcisinden Emekli Teşekkür Mesajı

Herkese merhaba. Bu öğleden sonra günün dolu olacağı söylendi ama hava hala çok soğuk. Günler soğuk ama umarım herkesin kalbi sıcaktır.

Müdür ○○○ ile ilk tanıştığım zamanı hatırlıyorum. Hiç tanımadığım ○○ İlkokula ilk geldiğim gün bana bir bardak sıcak çay verdi ve “Aynı okuldan küçüklerimi görmek bana güç veriyor” dedi.

Müdür ○○○, ilişkilerin derinliğine ve buluşma zamanına değer veren kişidir. Kariyeri ve yaşı ne olursa olsun, tanıştığı her insana, hatta bir hayatın ayak izlerine bakan, hatırlayan ve yardıma ihtiyaç duyulduğunda sıcak bir şekilde ilgilenen kişidir.

Bence karşıdakine duyulan ilgi kısa sürede duyulan sevgidir. Sadece en küçük detayları bile hatırlayan kalbi aldık. ○ yıldır burada o sıcacık kalbi alan hepiniz adına bugün o kalbi ○○○ müdürüne iletmek istiyorum.

Müdürün öğretileri arasında belki de en derine kazınmış öğretiler 'ekip çalışması' ve 'hazırlık'tır. Kısa bir süre önce okul personeli spor yarışmasını kazandığımda müdürün ne dediğini hatırlıyorum. Okul müdürü, “Bugünün neşesi burada bulunan birkaç kişinin emeğinden gelmedi. Bizi tek yürek olarak destekleyen, hatta boş koltukları doldurarak oyuncuların müsabakaya odaklanmalarını sağlayan hocalarımıza teşekkür ederiz.”

Ayrıca her zaman hazırlıklı bir öğretmen olun dedi. Her yıl tatil sırasında öğretmenlerin kendi kendine çalışmasına her zaman vurgu yaptı. Bana her zaman hazırlıklı olmamı tavsiye etti çünkü geliştirdiğim zihin ve beceriler kesinlikle ciddiye alınacak. Sadece eğitimli öğretmenlerin eğitime öncülük edebileceğini söyleyerek gençlerini öğretmen olmaya teşvik etti. Herkesle her zaman keyifli sohbetler eder, ailece sevinçlere ve üzüntülere ortak olur, rahat kişiliğiyle herkese soğuk davranırdı. Böyle harika bir müdürden ayrıldığım için çok üzgünüm. Kaba ama samimi sözleriyle, kendinden emin ve emin tavırlarıyla beni güldüren şeylerin artık geçmişimin hatıraları olarak kalacak olması üzücü.

Şimdi umarım yapamadıklarınızı, yapmak istediklerinizi bulur ve başka bir dünyaya cömert bir manzara çizersiniz. Son olarak, her zaman bir öğretmenin yolundan sarsılmaz ve saf bir kalple yürüyen Müdür ○○○'e veda etmek istiyorum. Teşekkürler


13 Ağustos 2023

Öğretmen temsilcisi ○○○